Na letošní zimu jsem si vymyslel projekt dětské pirátské lodi (pirate ship - play area for children). Matyas roste velmi rychle, v létě mu budou 2 roky a už je načase ho na zahradě trochu zabavit. Plánovaná japonská zahrádka vedle Tea house se tedy odsouvá na dobu neurčitou. Mé projekty připravuji pečlivě, nejprve kreslím v PC, poté udělám model v měřítku 1:10 a následně pak buduji projekt.

Příprava plánu

Kreslení jsem začal nejprve na papíře, abych zjistil přibližný tvar lodi a domyslel umístění herních bodů. Mám přestavu, že loď bude vzhledově propracovaná s věrohodnými detaily a bude mít alespoň tyto herní prvky:
- dostatečně veliká a prostorná pro obdiv dětských očí
- otáčecí kormidlo
- skrýš v podpalubí v zadní části, kde může být sedátko a stolek
- funkční stahování plachty
- dřevěný žebřík na horní palubu
- na horní palubě pirátský zvonec
- průlez z horní paluby na klouzačku (v plánech nekreslena)
- výlez na horní palubu po provazovém žebříku, nebo spletené provazové sítě s oky 20cm
- na horní palubě vodní kulomet nebo dělo na stojánku, možnost střelby i na sousedy
- průlez do podpalubí v přední části
- funkční dělo střílející 7cm míčky, poháněné pneumaticky (buď pumpičkou nebo kompresorem)
- funkční stahování kotvy přes tři ozubená kola vydávající zvuk jako řehtačka
- provazové vytahování pirátské vlaječky na vrchol stěžně přes kladky
- zvažuju funkční naklánění lodi dopředu-dozadu pomocí hydrauliky nebo zpřevodovaného motoru se závitovou tyčí, ale uvidíme jaká bude hmotnost a bezpečnost na lodi po dokončení.

Rozměry lodi

Základna bude ležet na 3 europaletách, prosypaných kačírkem, délka dna lodi 300cm, šířka 100cm, výška stožáru 3m.
Z výkresu jsou pak patrné další orientační rozměry: maximální délka 380cm, výška spodní paluby 60cm (rantly), podlaha horní paluby ve výšce 120cm, plachta o rozměrech 180x150cm, okénka 15x15cm.

Stavba modelu 1:10

Model jsem stavěl z balsy 1mm a smrkových lišt 3x5mm.

Skutečná stavba

Skutečná stavba pak bude asi z KVH hranolů 6x4cm, stojky zábradlí použity ze soustružených okrasných plotových dílců, plášť lodi bude z palubek (kvůli ohýbání kýlu) a z broušených OSB desek. Všechny hrany zakulaceny, šrouby pod krytkami.Až v průběhu skutečné stavby dodělám veškerá možná vylepšení co mne zrovna nyní nenapadají. Lana použiju statická horolezecká, případně kvůli věrohodnosti pletená lana vhodného průměru. Provazový žebřík bude z bukových kulatin. Stožár bude ukotvený do země do plastového pouzdra (1m kanalizační trubka zaražená do hlíny) a zajištěn proti protáčení. Stěžeň bude z 8cm kulatiny, pokud neseženu, čeká mě broušení kulatiny z KVH hranolu 8x8cm. Ráhna budou z kulatiny cca 5cm. Plachty budou z černé plachtoviny odolávající slunci a dešti.

Pokud vás napadá, jaká vylepšení či funkce by se mohly do lodi instalovat, tak mi to napište do komentáře.
Moje Hanko

pokračování >>

5

komentářů

20Března2012

Nikolas

Chlape, čím se živíš, že máš čas na pitomosti? Kdo se stará o děti a chod domu? Žena? No to seš jí tedy oporou - kutíž kraviny a ona, husa blbá, se starí o ty ženské nesmysly jako praní, žehlení, decka a tak, co? No každopádně to působí jako přerostlý chlapec, co moc neví, jaká je role manžela a otce. Altánek v japonském stylu... Pirátská loď... jo. Chybí protiatomový kryt.
22Dubna2012

Pavel II

Nikolasi - běž se léčit, evidentně to nemáš v hlavě v pořádku. Zřejmě nemůžeš překosnout rodinou pohodu jiných, co? Kamile, nenech se otrávit těmi stupidními příspěvky. Mám v plánu letos to samé pro larvy a hledám inspiraci. Dej pak vědět finální stav.
02Ledna2012

jitka

tak okna maji být kulatý
20Března2012

Pavel

Zdravím, odsaďte kormidlové kolo dozadu, protože paprsky v blízkosti stěžně mohou při hrách pěkně střihnout nebo skřípnout prsty nebo ruku jako vřetenová sekačka. Zvážil bych i brždění, aby to děti neroztočili jako "kolo štěstí" a rukojeti někomu nenafackovaly jen proto, že se to ještě minutu točí na ložisku. Pavel
20Března2012

Kamil

To je dobrá připomínka, děkuji, určitě na bezpečnost budu hledět především. Chci tam udělat také vytahování kotvy pomocí 3 dřevěných ozubených kol, se zvukem jako řehtačka. Tři kola jen proto, aby ten efekt převodu byl jako starý dřevěný orloj. Umístění bude z vnějšku lodi ve výšce, kam dítě nedosáhne a neskřípne si prstík. Pravdou ale je, že čím méně mechanických vychytávek, tím lépe pro bezpečnost.

Nový komentář

validace

* - povinné položky


Nastavení cookies