K tomu, aby zdroj vůbez spustil, bylo potřeba trvale zatížit 12V okruh. Použil jsem 10W rezistor hodnoty 100ohmů. Když jsem to zkoušel dvěma paralelně spojenýma odporama 15W s hodnotou 0.5ohmu, odpory po pár sekundách začaly topit jak bejk. Protože zdroj je určený do serveru, má výkonnější parametry a uvnitř plechovky už nezbývalo žádné místo, musel jsem veškeré součástky a konektory vyvést ven. Napadlo mě udělat panel z 1.5mm pozinkovaného plechu, kterému jsem tři strany ohnul jako do krabičky. Hrany jsem zapájel tvrdou pájkou. Spodní stranu panelu jsem nechal odkrytou, aby nasávající vzduch měl kudy proudit.
Pár fotek řekne víc, než neodborná slova. Zdrojem lze napájet jak odporovou pilu, tak i třeba nabíječku baterek. Zatím jsem jej testoval jen s asi 60W auto žárovkou, která si vzala jen 5A, pro zdroj skoro žádná zátěž, bez poklesu napětí. Charakteritiky stabilizace budu přeměřovat na osciloskopu, foto dodám později.
Počítačové zdroje mají vestavěné přepěťové a podpěťové ochrany, ty jsem zanechal, alespoň je to odolné vůči zkratu na výstupu. Má to ale i své nevýhody, protože nemůžete připojit zátěž na běžící zdroj. Zdroj z PC prostě nelze brát jako baterku, na kterou něco připojím a jde to. Zde se nejprve musí připojit napájené zařízení a až potom zapnout zdroj. Mohl jsem sice vyzkratovat optočleny spínající referenční napětí, abych zrušil přepěťovou ochranu, ale neudělal jsem to, protože jeden nikdy neví, kdy náhodou zkratuje svorky, byť jen s 3.3V.
U regulovaných 12V by to ale nevadilo, protože LM317T má svou vlastní ochranu proti zkratu.
Zde je vidět řešení regulace. Zapojení dle katalogového návrhu od výrobce. LM317T přišroubovaná ke chladiči, připájené dva elektrolytické kondenzátory na vstupu a výstupu. Rezistor 240ohmů (zabalený v modré smršťovačce) v sérii s potenciometrem 2k5, který je černými dráty vyveden na přístrojovku.
Celek jsem pak schoval do smršťovací bužírky, jen proto, aby se chladič nedotýkal plechového krytu zdroje, který je uzemněný.
Uchycení panelových konektorů a propojení 4mm pleteným drátem
Zde je vidět část drátařiny, kterou je třeba uchytit do panelu.
Pohled na zdroj zespodu. Nezakrytým prostorem nasává vzduch interní ventilátor zdroje, zároveň jem nemusel ohýbat plech ve svěráku do krabičky.