Pro výrobu "bublinových" letadel jsem potřeboval jednoduchou a levnou řezačku s PWM regulovaným zdrojem napětí, který by měl univerzální využití i pro jiné účely. Rámy řezačky mám v úmyslu dělat tři. První bude ruční řezačka na malé obrobky s šířkou cca 20cm. Druhá bude rámová pila s šířkou 105cm pro oddělování metrových polystyrenových tabulí. Třetí řezačka bude stolní, přichycená k frézovacímu stolku, rameno bude statické a pohybovat se bude pouze polystyrenem.


Jak to funguje

Protože jsem ještě žádnou odporovou pilu nedělal a na internetu jsou informace o potřebném výkonu různé, budu svou řezačku dělat s dostatečnou výkonovou rezervou. Použil jsem proto transformátor ze staré UPSky, který dává při 105VA na sekundárním vinutí 8V AC. Což pokud dobře počítám je 13A na výstupu. Průřez vodičů sekundárního vinutí 4mm tomu i odpovídá. Usměrněním přes Grätzův můstek získávám 8x1,2=9,6V stejnosměrného napětí, které je potřeba vyhladit velkou kapacitou kondenzátoru. Přesnou kapacitu si vypočítat neumím a ani jsem to nechtěl vyhledávat na internetu, proto jsem použil 6 paralelně zapojených elektrolytických kondenzátorů 2,2mF/35V. 6x2,2= 13,2mF celková kapacita. Takto vyhlazené napětí jde už krásně použít pro napájení vlastního regulátoru.
Ten je založený na dvojitém časovači NE556 a pro spínání velkého proudu jsem použil výkonový tranzistor BUZ11, který umí sepnout až 30A. Pro případ většího zahřívání přišroubuji k tranzistoru kus hliníku. Schéma vychází z nějakého datasheetu. Pin č. 4 IO je Reset a sepnutím spínače SP1 začně klopný obvod kmitat. Frekvence kmitů se určuje kapacitou kondenzátoru. Vzal jsem první po ruce a běží to. Potenciometrem se reguluje výkon. Když by místo odporové pily byl motor, potenciometr by reguloval otáčky motoru.
Pozn.: šroub procházející tranzistorem a chladičem nesmí být na - pólu, jinak oscilátor nekmitá (nebo kmitá, ale nejde to).

Schéma


Deska plošného spoje
Toto rozmístění jsem nakonec nepoužil

Fotografie řezačky


PWM regulátor je umístěný v kovové krabičce strarého opticko-metalického převodníku, na něm je tavnou pistolí přichycena DPS s můstkovým usměrňovačem a vyhlazovacími kondenzátory. To celé je opět přichyceno tavnou pistolí k transformátoru

Jako kryt PWM regulátoru jsem použil 3l kanystr (kapalina do ostřikovačů), protože se mi nechtělo vytvářet či kupovat extra krabici. Kanystr má dostatečnou tuhost a ucho na přenášení se hodí. Transformátor jsem přichytil čtyřmi šrouby M6 25mm k překližkové desce tl. 5mm a to celé skrz dno kanystru je zajištěné matkami s podložkou. Zárověň šrouby slouží i jako nožičky. K překližkové desce jsou ještě přichyceny bukové hranoly, ke kterým se přichytí vruty horní část kanystru.
Horní část kanystru jsem v místě řezu po obvodě vyztužil 1mm hliníkovým páskem šířky 40mm. Přichyceno nýty. Plech jsem trochu natvaroval dovnitř, aby šla horní část kanystru lehce nasazovat. dále jsem udělal otvory pro zásuvku rámové pily, spínač a potenciometr. Kabel napájecího napětí 220V je vyveden hrdlem kanystru a jde krásně smotat dovnitř, tudíž při přenášení nepřekáží. Prodlužovací kabel k odporové pile lze pohodlně odpojit a zásuvky jsou na všech třech pilách stejné. Mohu tak pily střídat bez komplikací s kabely.


Spínač startuje oscilátor na pin. č.4, potenciometr reguluje výkon - žhavim drát


Pohled na dvě rámové pily


A takhle to vypadá celkově. Ještě dodělat stupnici regulace výkonu na potenciometru. Více fotek ve fotogalerii.Moje Hanko

3

komentáře

14Února2014

Honza

Dobrý nápad s tím kanystrem - napověděl mi, do čeho dát rozdělanou nabíječku! A ještě pár drobností: Odpor v řídící elektrodě výkonového Fetu BUZ11 doporučuju zmenšit na desítky ohmů (22, 33, 47 ohm) - Fet pak bude rychleji spínat a rozpínat, což se projeví v jeho menším zahřívání. Fet má na chladicí plošce s dírou vyvedenou elektrodu D (ta, co jde na přívod odporové pily), takže po uzemnění chladiče (spojení s mínusem) oscilátor určitě kmitá dál, ale regulace je vyřazená a do pily jde plný výkon ze zdroje. Na regulaci by stačil jednoduchý obvod 555, není potřeba dvojitý 556, který je dražší a je využitý jen z poloviny. Ale to nevadí, na funkci to vliv nemá. Ta filtrační kapacita je OK, zjednodušeně se říká, že na každý ampér odběru ze zdroje má být tak 1000 mikroFarad kapacity. Ale taky by stačilo dát napájení pro IO z můstku přes jednu sériovou diodu a za ní pak kondenzátor 100 mikroF - a pak by místo 6-ti kondenzátorů 2,2mF stačily bohatě dva (a pouze na 16V, které jsou levnější) - protože pro odporovou zátěž není tak dobrá filtrace nutná. Ale to taky nevadí. Jsou to jen návrhy na lepší a levnější řešení. zdraví Honza
14Února2014

kamilh

Díky za tipy. Je jasné, že by to šlo i levněji, já použil součástky ze šuplíku, takže vlastně zadarmo, cenu jsem tak neřešil.
13Července2017

tomas

Ahoj, vyzera to dobre. Avsak podla tvojej schemy som si to prekreslil na 555ku, nefachci to tak ako by malo...tranzistor je stale otvoreny, nekmita, nereaguje vypinac na pine 4. Patram po chybe. Skoda ze v tej tvojej scheme nie je oznacenie pinoutu na IO. Ale ak je to standardne a mozem sa toho drzat tak by schema mala byt ok....

Nový komentář

validace

* - povinné položky


Nastavení cookies