19Července2011

Kachnička do vany

Kachnička do vanyPro našeho malého synka jsem chtěl udělat první model. Protože vysílačku ještě ani neudrží, rozhodl jsem se předělat klasickou kačenku do vany na motůrek. Koupil jsem asi za 100Kč vhodnou kachničku. Není z plastu ale z nějaké provoněné gumy. Uvnitř má dostatečný prostor pro elektroniku.Příprava

Kachničku jsem ve spodní části rozřízl skalpelem, pokud možno v kružnici. Překvapilo mě, že stěna je tlustá až 3mm a není stejná, holt odlitek. Jako základnu pro umístění motoru jsem použil klasický oboustranný kuprexit, na který bylo možné připájet trojuhelníkové vzpěry nesoucí kousek smrkové lišty, přes kterou je přišroubovaný motor. Motor jsem použil z CD-ROM mechaniky, sloužil k výsuvu dvířek. Plášť motoru měl po obvodu již vyřízlé závity, tak jsem je použil pro přichycení. Na osičku motoru jsem nasunul kus gumové hadičky, která slouží také jako redukce pro jiný průměr hřídele šroubu. Lodní šroub jsem použil ten nejmenší, co se dá sehnat, 20mm v průměru. Hřídel šroubu je zasunutá v klasickém plastovém bovdenu, který se používá třebas pro táhla k servům. Do něj jsem dal co nejvíce nazelíny, aby dovnitř nepronikla voda.
Druhou stranu destičky, která je vně modelu, jsem vyleptal a nechal jsem jen trochu mědi na cínové kontakty. Desku jsem provrtal a jeden kontakt odizoloval od vnitřní strany kuprexitu. 

Spínání


Kachničce jsem nechtěl dávat klasický spínač, protože musí být kompletně voděodolná. Až si s ní prcek bude hrát a otočí jí vzhůru nohama, mohla by skrz spínač proniknout voda dovnitř. Zároveň, když by prcek plovoucí kachničku chytil a zvedl, mohl by se poranit o stále točící se šroub. Proto jsem zvolil elegantní řešení a motor spínám pomocí  bipolárního NPN tranzistoru BC548C, jehož bázi spíná vodivost vody. Když se kachnička zvedne nad hladinu, kontakt se přeruší a motor okamžitě zastaví. Jako pohonnou baterii jsem použil starý Li-pol dvoučlánek 800mAh. Protože jsem nechtěl při každém nabíjení rozebírat vnitřnosti, vyvedl jsem jeden pól na kuprexitovou desku a druhý pól jsem dal nad hladinu za hlavu kachničky, aby nedocházelo ke zkratu. Balancér i když ho baterie má nezapojuji, jde o starou nepoužívanou baterii, kde mi nezáleží na parametrech nabití.

Schéma zapojení

Video


připravuji video, jen co zajdem k babičkám do bazénu.

0

komentářů


Nový komentář

validace

* - povinné položky