30Října2012

Lampion vrtulník

Když Matyas dozrál do věku, kdy dokáže ujít pár kilometrů po svých (teda alespoň jsme si to mysleli), tak jsme se rozhodli, že si letošní lampiónový průvod nesmíme nechat ujít. Teda, on se rozhodl taťka, zbytek rodiny tak nějak souhlasil. A to bych nebyl já, abych Matyasovi, potažmo i ostatním dětem neudělal nějaké překvápko či zpestřeníčko. Rozhodl jsem se tedy udělat lampion vlastní konstrukce, trochu větší a "elekrifikovaný". Bohužel Matyas moc kroků sám neušel, tak jsem nosil jak lampion, tak dítě, uff.
Stavba lampiónu

Konstrukci jsem udělal z bambusových pásků, které mi zbyly z bambusové rolety. Pásky jsem buď nalámal do patřičné velikosti, nebo nastavil ze dvou kusů převázaných skelnou páskou. Napíchal jsem je do vytvarovaných vrchlíků z polystyrenu, pojistil hřebíčkem a oblepil tavnou pistolí. Jen tak trochu, rozžhavené lepidlo totiž taví polystyren. Další výztuhy konstrukce jsem dělal ze smrkových lišt 3x5mm.


Konstrukci jsem polepil krepovým papírem, lepidlo klasické kancelářské, nebo disperzní. Kabinu jsem polepil bílým krepovým papírem.

Elektrifikace

Než jsem kabinu uzavřel, přilepil jsem na horní a dolní polystyren automobilové žárovky do blinkrů. Nejprve jen tak přilepil, ale po dvou minutách se natolik rozpálily, že se lepidlo roztavilo. Proto jsem musel použít i klasické objímky. Jednu žárovičku jsem zvolil čirou, druhou oranžovou. Do ocasu jsem udělal pás 10 LED diod, 10cm od sebe, které napájím 2x AA akumulátory, přichycenými skelnou páskou na horní polystyren. Diody se zapínají přes spínač umístěny u vrtule. Hlavní žárovky jsou napájené s gelového akumulátoru 12V 18A, který jsem měl v batohu na zádech a spínač v kapse zimní bundy.Zadní vrtulka ze naohýbaná z 5mm hliníkového drátu, potažená žlutým krepovým papírem. Podvozek jsou vlastně lyžiny vystřižené z krabice, potažené zeleným krepovým papírem. Mezi sebou jsou opět spojené 5mm hliníkovým drátem a zajištěné tavným lepidlem.
Pro zasmání jsou do kabiny umístěni piloti Pat a Mat, nakreslené manželčinou šikovnou rukou na čtvrtce, vybarvené fixkami a vystřižené nalepené na kabinu.
Celou konstrukci jsem nesl na násadě od koštěte a věřte, něco to vážilo. Lampiónový průvod tak byl zpestřen nevšedním kouskem, který pomohl i svou září na křižovatce zpomalit dopravní provoz.

0

komentářů


Nový komentář

validace

* - povinné položky