Už mě přestalo bavit palcovat a začal jsem být trochu pohodlnější. Proto jsem se rozhodl pro stavbu pultu pro můj vysílač Hitec Aurora 9. Pravda, dá se koupit mnoho typů, ale proč nemít svůj vlastní originál, který mě navíc nestojí nic.
Návrh tvaru

Pult chci udělat z 5mm plexiskla, mám ho zbytky, tak proč ho nezpracovat. Inspiroval jsem se již hotovými pulty, originál od Hitecu. Nejprve jsem na vysílač přiložil papír a nehtem objel hrany výlisků. Stačila jen polovina, zbytek je zrcadlově obrácený. Vystříhl jsem si pak šablony z papíru.Pak jsem šablony přilepil papírovou páskou na plexisklo. Pásku je lepší nalepit i přes budoucí řez a na ní obtáhnout obrys, protože na plexisklo se špatně kreslí tenká čára a rýsovací jehlou jsem kreslit nechtěl. Tvar jsem vyřízl ruční lupénkovou pilkou, protože elektrická stolní lupénková pilka Scheppach 402 Deco byla teprve na cestě a já nechtěl zbytečně čekat. I tak to šlo krásně od ruky. Tvar jsem doladil pilníkem, pokud bylo potřeba více ubrat, tak rašplí.Pro spojení horní a dolní desky plexiskla jsem použil obyčejnou závitovou tyč M6. Horní desku jsem svrtal se spodní a zvrchu zahloubil tak, aby přesně do otvoru zapadla truhlářská matice s "ostny" proti protočení. Ty hroty jsem samozřejmě ubrousil. Mezi deskami jsem použil vymezovacích matic s podložkami a přes závit přetáhnul smršťovací bužírku, kdyby se náhodou chtěla nějaká matka povolit. Poté jsem přiložil spodní desku a zajistil čepičkovou matkou, která slouží i jako nožičky. Při pečlivé práci vysílač pevně sedí mezi deskami a nemá šanci vypadnout, přičemž desky na něj vůbec netlačí. Horní desku jsem poté polepil oboustrannou lepicí páskou a na ní dal 2mm pěnovou hmotu, kterou používají květináři pro dekorace. Je to něco obdobného jako má podložka pod myš. Tvar jsem seříznul skalpelem.
Na dvě delší závitové tyče, na které bude přichycen popruh, jsem navlékl hliníkové trubičky 8mm, zakončené soustruženou hliníkovou ucpávkou. Závitovou tyč jsem nejprve oblepil izolační páskou, aby trubička šla pevně nasunout. Poté jsem celek provrtal 1mm vrtákem a dírou protáhl závlačku z 1mm ocelového drátu. Na koncích trubiček jsem udělal 3mm otvory pro klíčové kroužky.
Popruh jsem si ušil sám. Prošmejdil jsem celý barák, prohledal na půdě všechny možné ramenní popruhy od různých tašek. Veliký dík patří i mé manželce, protože přinesla a obětovala i několik popruhů ze svých kabelek, hlavně kvůli karabinkám. Zkombinoval jsem všechno se vším a nakonec z toho vznikl pěkný a hlavně funkční popruh sešitý režnou nití, který nikde netlačí a můj krk si konečně uleví.Více fotografií ve fotogalerii v pravém sloupci pod menu.


Moje Hanko

0

komentářů


Nový komentář

validace

* - povinné položky


Nastavení cookies