25Července2012

RC kachna z Baumaxu

Je to už více jak deset let, co jsem v Baumaxu nebo Obi narazil v zahradních potřebách na dekorační atrapu kachny do zahradního jezírka. Ihned me napadlo, že by šla předělat na dálkové ovládání. Tehdy jsem ani neměl pořádné baterie, motor řady 480 na 7.2V jsem napájel dvěmi plochými bateriemi v sérii. Letos nadešel čas na znovuobjevení kachny na půdě a zprovoznění mého prvního RC modelu na vodě.Pitva

Kachnu jsem chtěl co nejvíce pohledově zachovat v celku, proto jsem rozřízl dno do obdélníku, odstranil zátěž a vnitřek vystříkal montážní pěnou. Poté jsem skalpelem vyřízl pěnu podle obdélníkového otvoru tak, aby se mi dovnitř vešla krabička spájená z kuprextitu.

Vnitřnosti

Do krabičky jsem připevnil motor Speed 480 s hřídelem. Kormidlo jsem spájel také z oboustranného kuprextitu k ocelovému drátu z kola. Servo jsem uchytil tavnou pistolí na malou destičku, připájenou k boku krabičky. Pohonná baterie je přichycená suchým zipem k pravoboku, přijímač a jeho baterie jsou v levé části. Regulátor se vešel pod motor.
Edit: Protože kuprextit s mědí fungoval jako rušivý element přijímače s anténou, nakonec jsem přijímač zastrčil do hlavy kačeny a drát antény jsem vyvedl ven do smršťovací bužírky.

Jízda

Celý komplet krabičky jsem ke kačeně přilepil tavnou pistolí. Abych nemusel vše rozebírat kvůli každému nabíjení baterií, vyvedl jsem propojky drátů vně kačeny za její krk. Pohonnou baterii nabíjím klasickou nabíječkou C16, využitím jedné propojky pro nabíjecí drát nabíječky. Zapojením obou propojek do dutinkových konektorů jde napětí do regulátoru. Obdobně nabíjím i 4x AA akumulátory pro napájení přijímače. Spojením jumperů je obvod zapnut.

Nejsem žádný lodní modelář, zřejmě by mi bylo použití montážní pěny zavrhnuto, stejně tak i trochu nešťastné rozřezání kachny "pod čarou ponoru" a následné řešení vodotěsnosti. Ale tahle ptákovina mi za tu srandu stála, ať to jezdí jak to jezdí. Kýl pod břichem kačeny pěkně řeže vodu a jízda je stabilnější. Kachna se na plný plyn pěkně zakloní a peláší dopředu.

Kačena byla vyzkoušena jako průzkumné plavidlo v Praze na vltavě mezi ostatními živými kachnami a labutěmi, které si jí až do "nárazu" ani nevšimly. Groteskní bylo prohánění labutí malou kačenkou, což by se v reálu asi těžko stalo a také ujíždění před hejnem hladových kachen a labutí, protože RC kachna měla na hřbetě gumičkou uchycený rohlík.

Více fotek ve fotogalerii vpravo.Moje Hanko

0

komentářů


Nový komentář

validace

* - povinné položky