Koupí rodinného domku se zahradou, mým vztahem k japonské kultuře a ke kutilství jsem se dostal do situace, jak co nejlépe vše zkloubit do jednoho. Potřeboval jsem zahradní domek, úložné prostory a malou dílnu a to vše, aby svým vzhledem zapadlo do budoucí japonské zahrádky (či spíše do zahrádky s náznaky japonského vlivu).

Začal jsem proto hledat inspiraci na internetu. Nehledal jsem žádné plánky, pouze obrázky japonské architektury, konkrétně spíše meditačních čajových domků. Prohlížením stovek obrázků jsem si v hlavě utvářel vlastní představu mého japonského zahradního "Tea house". Projekt jsem začal nejprve kreslit v Autocadu, následně jsem si vytvořil model 1:10 pro lepší představu tvaru a konstrukce střechy.Co by měl domek splňovat:

 • vzhledově musí vypadat tak, aby zapadl k budoucí japonské zahradě
 • měl by být zateplený, abych mohl kutit i v zimě
 • pod domkem by měl být malý sklípek, jehož využití ještě nevím
 • prostor uvnitř domku by měl být dostatečně prosvětlený
 • vnitřní vybavení domku bude sloužit primárně jako dílna
 • prostor pod střechou bude zpřístupněný upravenými půdními schody
 • prosklení domku musí splňovat limity zateplení, boudou použita dvojitá skla
 • dostatečné úložné prostory i pro 4ks zimních pneumatik
 • propojení zahradního domu s rodinným domem pomocí 2x ethernet kabelů
 • do domku bude zavedeno potrubí centrálního vysavače
 • bude sloužit jako centrum veškeré elektroniky v zahradě, postupně budu zavádět internet, různá čidla (teplota ve sklepě, teplota uvnitř domku), dálkové ovládání větrání, dálkově ovládané dekorativní osvětlení Tea house světelným kabelem, ovládané stahování rolet proti zákeřným pohledům sousedů, ovládání světel v zahradě, senzor stavu hladiny v zahradní nádrži zakopané pod zemí, ovládání sudového čerpadla, ovládání čerpadla pro Tsukubai, propojení s domem přes Interkom.

Inspirace


Z několika stovek obrázků jsem nakonec vybral dva, podle nichž jsem svůj projekt vytvořil. První byl vlastně fotograficky zdokumentovaný průběh výstavby, který mne přesvědčil, že stavba bude hračka, druhý obrázek mne velmi inspiroval při modelování střechy.

Inspirace č. 1

Chris Gare z Velké Británie popisuje na svých stránkách stavbu svého Tea house krok za krokem. Jeho konstrukce stavby byla pro mě inspirací, kterou jsem dále rozšířil. Thank you very much Chris.
link: www.myjapaneseteahouse.com

Inspirace č.2

Bruce Johnson z USA vytvořil krásnou poetickou stavbu. Našel jsem obrázek, který mi byl vynikající předlohou pro štřechu mého Tea house.
Originál má sice půdorys a střechu ve tvaru pentagramu, ale technický problém na má čtyřhrané střeše jsem vyřešil prohnutím vrcholu.
link: www.formandenergy.com/poetry_houseMoje Hanko
pokračování >>

0

komentářů


Nový komentář

validace

* - povinné položky