Stavba střechy byla nejsložitější částí celého Tea house. Vymyslel jsem si netradiční tvar, který je originálem. Spodní část střechy je rovná a je posazená na nosný čtvercový rám. Na něm pak sedí druhá stříška, která dotváří celému domku punc originality.


Nosný rám a první patro
 
Rám je tvořen z hranolu 5x15cm, spoje 45° slepeny k sobě a přišroubovány. Protože jsem neměl dostatečně širokou fošnu, musel jsem udělat dva rámy a spojit je kovovými úhelníky. S pomocí souseda jsem nosný rám zvedl na "podlahu" půdy a podložil v rozích nosnými hranoly 8x8cm cca 35cm dlouhými. Uprostřed na přední a zadní straně jsem uchytil delší hranoly 8x8 cm, které budou nosné pro druhé patro střechy.

Poznámka: Za celou dobu stavby jsem potřeboval pomoc druhé osoby jen ve dvou případech. První bylo vyzvednutí nosného rámu střechy a v druhém případě to bylo osazování dvouvrstvých oken.

Kleštiny jsou z hranolu 10x4cm a jsou pouze seřízlé na patřičný úhel a je v nich vyřízlý zářez pro opření se o horní věnec domku. Nechával jsem je delší, protože jsem ještě přesně nevěděl, jaký přesah přes horní věnec bude nejhezčí. Zaříznutí na přesný rozměr bylo pak jednoduché, řezy jsem si označil pomocí provázku.
Horší to bylo s rohy, zde jsem docela dost improvizoval, nicméně zachoval jsem rozteč 33cm mezi jednotlivými kleštinami.
Finální zakrytí trámů jsem udělal z OSB desky 12mm.

Horní střecha


Tvar horní střechy je unikát. Snažil jsem se udělat zaoblený tvar, který bude ze všech směrů pohledu zajímavý. Tvar jsem si otestoval na modelu Tea house, kde střecha byla vyrobena z balsy, která se krásně tvarovala. Střecha se vlastně skládá ze dvou polovin tvarem připomínající 5ti uhelník, u něhož tři body se dotýkají. Na domek jsem k tomuto účelu použil voděodolnou překližku tloušťky 6mm, která lze krásně ohýbat. Protože 6mm je na střechu málo, udělal jsem dvě vrstvy, které jsem mezi sebou spojil lepidlem a svrtal malými šroubky. Získal jsem tak krásně pevnou 12mm překližku, prohnutou dle mých představ.
Na dva nosné trámy tloušťky 8x8cm jsem položil příčně hranol 6x15cm, na který jsem dále umístil výplně tak, aby tvořily trojuhelník. Nejprve jsem přišrouboval krajní kleštiny, pak prostřední a pak zbytek vždy tak, aby tvořily nějakou rovinu.

Podlaha


Na podlahu půdičky jsem použil veděodolnou OSB desku 22mm silnou, která měla pero a drážku. Krajní plochy dosedající na horní věnec jsem musel vybrousit a udělat zářezy pro kleštiny.
   

Tím vznikla dosedající plocha minimálně poloviny tloušťky hranolu, a měl jsem jistotu, že podlaha něco udrží. Výřez pro půdní schody jsem nyní nedělal, při manipulaci na střeše bych nerad šlápl "vedle". Udělal jsem ho až po zakrytí střechy OSB deskou.

Poznámka: Kvůli dešti jsem pokud možno co nejvíce zakryl část střechy, nicméně v jedno víkendové odpoledne se přihnala taková bouřka, že mi část střechy odnesla až 15m na sousedovic zahradu. Oprava ale nebyla vzhledem k rozpracovanosti domku tak složitá.

Položením podlahy se stabilita konstrukce dost zvýšila, už to nebyla houpačka. Protože jsem neměl kolem domku lešení, musel jsem neustále lézt po konstrukci nahoru dolů.
Moje Hanko

<< zpět

3

komentáře

09Ledna2012

Robert Frimer

Dobry deň dnes som nahodu sa dostal na Vaš blok a musim Vas pochvalit postavili ste nadherny japonsky domček. Zakladam japonsku zahradu a tam by sa mi hodil. Aj ja chcem toho roku niečo podobne stavať. No ten domček mi neskutočne učaroval. Vedeli by ste mi poskytnuť ešte niekoľko informacii k tomu domčeku. Nemam velku zahradu v podstate je dlha ale dost uzka a nerad by som postavil nejaku velku opachu. Mam vybraty jeden domček pošlem Vam link ak sa dostanem k Vašemu emailu. Teraz sa ho snazim porovnavat z tym Vasim domcekom. Rozmery mojeho domčeku by mali byť tak 3,2 m na 2 m (2,5 m). Vedeli by ste mi povedať výšku Vášho domčeka. Mohol by som Vas otravovat aj dalsim emailom ak ho budem na Vas mat.Dakujem za Vasu odpoved.
09Ledna2012

Robert Frimer

Vedeli by ste mi este poslat par fotiek z hotoveho domčeka. Dakujem
10Ledna2012

Kamil Hrádek

Určitě mohu poslat na váš email. Připravím i zde na blogu fotogalerii Tea House v aktuálním stavu. Nechtěl jsem jí sice publikovat dříve, než bude hotové i okolí a japonská zahrádka, ale pokud vám to k inspiraci pomůže, proč ne.

Nový komentář

validace

* - povinné položky


Nastavení cookies