Začíná období častějších deštíků, tak je na čase začít barvit. Chtěl jsem sice barvit všechno až najednou, ale protože stavba lodi trvá déle než jsem předpokládal (dovolené, létání, ...), musel jsem alespoň vnější plášť lodi natřít a ochránit jí tak před deštěm a ostrým sluncem.

Povrchová úprava

Po rychlém kytování na nejhorších místech jsem jako základ první vrstvy použil naředěný email v barvě čokoládově hnědé. Lazuru jsem použít nemohl, i když by na dřevě vypadala nejlépe, protože voděodolné duralisové desky jsou zelené a kytovaná místa by také pod lazurou prosvítala. Zvolil jsem syntetický email na základě umělé pryskyřice. Slibuji si od něj vyšší pružnost a odolnost proti zrádnému počasí. Druhá a třetí vrstva už byla emailem neředěným.
Dalším krokem bylo použití zlaté barvy - zlacenky na tři sloupky horní paluby a okrasný lem podél tří stran trupu lodi. Zlacenku jsem také použil na tenký "tuningový" proužek ve špičce lodi, rámečky oken a na nápisy.

Nápis lodi

Vůbec jsem se nemohl rozhodnout pro jméno pirátské lodi. Hledal jsem různě na internetu jména slavných historických lodí, ať už pirátských či obchodních. Hledal jsem i v japonských názvech, ale nakonec, protože to bude Matyasovo loď, jsem zvolil prostý název "Mates". Kaligrafický text jsem si zvětšil na odpovídající velikost, vytiskl a skalpelem vyřízl. Nechával jsem na větších místech a ve vnitřních částech přechodové můstky 2mm, aby se mi šablona nekroutila a zachovávala svůj tvar. Šablonu jsem připevnil na trup papírovou páskou a odstávající části tenkou 2mm papírovou páskou. Zlacenku jsem trochu naředil ředidlem C6005 a stříkal airbrushovou pistolí s 0.8mm tryskou.

Vrchní vrstva

Jako poslední dvě vrstvy jsem celou loď přetřel čirým lesklým lakem. Tím se hnědá barva prohloubila, zlacenka rozjasnila a vše vypadá dle mých skromných představ.


EDIT: Ten větrný pytel je tam dočasně, dlouhodobě sleduji převažující směr větru, abych mohl správně zvolit upnutí plachet

Moje Hanko

<< zpět

4

komentáře

28Února2013

Pavel

Zdravím, teď loď stojí na suchu. Zkuste dole udělat modré moře s vlnama, aby vznikl dojem plutí... někam do úrovně paluby, ta aby zůstala na suchu .... a pod hladinou mohou být mořský potvory :-) Pavel
Dobrý den, MOOOC povedená! Jak se synovi zamlouvá? Nebudete se někdy nudit, také bych ji brala... :o) Dal by jste mi na sebe @? Mám k ní jednu otázku. Děkuji (tlenca@centrum.cz)
09Července2014

Lukáš

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli jste musel durelis desky před nátěrem nějak brousit. Mám v plánu z nich postavit kotec pro psa a chtěl bych je natřít buď lodním lakem (zelená mi nevadí), případně je natřít na tmavě hnědou. Ptal jsem se u prodejce (Platforma) a ti mi radili desky lehce zbrousit před nátěrem, jelikož je deska hladká a barva by se nemusela chytit. Děkuji za informace a moc chválím Vaši loď, je opravdu moc pěkná. Lukáš
30Srpna2016

František

Dobrý den, pěkná práce, zajímavý nápad. Děti si loď určitě užívají. Od stavby uplynuly asi čtyři roky, jak se desky durelis a podstavná OSB deska chovají v exteriéru po této době? Zvažuji desku durelis jako jednu z možností opláštění menšího zahradního domku a budu rád za zkušenost. Předem děkuji, František.

Nový komentář

validace

* - povinné položky


Nastavení cookies