Dlouho jsem zvažoval, zda mám Tea House podsklepit, nebo ne. Žijeme moderní domácností, obrovské nákupní centurm blízko a nepotřebujeme si dělat velké zásoby. Na druhou stranu, bude-li ve sklípku vhodná teplota, pár bedýnek s jablky a brambory dovezené od babiček se vždy hodí. Poslední tečku za rozhodnutím byl fakt, že i když by se sklípek nevyužíval, bude to další úložný prostor navíc.


Zaměřování

Rozměry konstrukce spodního dřevěného věnce Tea House jsou dané z výkresů, čili musel jsem vytvořit z betonových pohledových tvárnic věnec 3,5 x 3m. Celá zahrada se mírně svažuje, rovina terasy na začátku zahrady je o 30cm nad rovinou dřevěného plotu souseda na konci pozemku. Proto jsem musel počítat s tím, že domek bude nad "terénem", protože jsem pohledové tvárnice chtěl částečně "přiznat".

Sklep

Sklípek jsem umístil do pravého zadního rohu Tea House a má rozměry 1,5 x 1,2m a do hloubky 1,5m. Vykopanou jámu jsem nejprve zhutnil, podsypal štěrkem cca 20cm, na něj jsem umístil nopkovou folii a zalil betonem. Tloušťka betonu je přibližně 5cm. Na takto zbytečně pevný základ jsem postavil stěny sklípku ze základových tvárnic. Veškeré dutiny jsem vylil betonem a kamením. Možná zbytečně, možná ne, ale alespoň si nestěžuji, že mi stěny vlhnou. Musel jsem neustále kontrolovat výšku, aby následně věnec ze žlutých pohledových tvárnic, který leží na stěnách sklípku, byl v jedné rovině.
Z vnější strany jsem sklípek obložil také nopkovou folií, kterou jsem následně zasypal. Vše je udělané tak, že případná voda je sváděná až pod podlahu sklepa, do drenáže. Pohledové tvárnice jsou zalité betonem a v rozích jsou v nich zality kotvy pro přichycení podlahových trámů Tea House. Ve dvou místech jsem pod tvárnice provlékl plastovou trubku pro elekroinstalaci.

Svod vodyPlocha střechy na kterou kape voda při dešti je výrazná a při průtrži mračen je jí požehnaně. V kolmých rovinách od krajů střechy jsem proto po celém obvodu vykopal podél základů drenážní koryto, na jehož dno jsem umístil 80mm drenážní trubku, svedenou ve sklonu do pravého zadního rohu zahrady, kde je pod úrovní země zakopaná 300l nádrž na vodu. Vše jsem zasypal tunou kačírku. Tím jsem si zajistil, že veškerá voda se odvede do nádrže a základy budou nepodmáčené.

POZNÁMKA
Po delším pozorování dešťů zejména v letních měsících jsem zjišťoval, že drenáž je asi velmi účinná, protože se mi v nádrži nehromadilo tolik vody, kolik jsem očekával. Proto jsem kompletně celou drenáž zase vyhrabal, odbahnil trubku, celé koryto jsem překryl gumovou folií na jezírka, do které jsem opět vložil drenážní trubku 80mm a zasypal kačírkem. Nyní veškerá voda byla sváděna do sudu. Pokud jí bylo hodně, přepad sudu sváděl vodu pod dno nádrže, pod kterým je také asi 30cm vrstva štěrku.

Konstrukce 300l nádrže

Zahradní sud je běžně k dostání, potřeboval jsem takové rozměry, které by mi zaručili pohodlné umístění dvou čerpadel a "technický prostor" ventilů pod úrovní země. Proto je horní hrana nádrže ješte minimálně 30cm pod úrovní země. Tento prostor jsem probetonoval a vytvořil tak pevné hrdlo nad nádrží. Na něj bude umístěn dekl, aby děti nespadly do nádrže, zároveň bude zakrývat technický prostor nad vodou a bude dostatečně dimenzovaný svou nosností pro terénní úpravy nad deklem. Je uvažováno o velkém kameni pro tsukubai studánku, dekorativní kameny, případně truhlíky se zelení.
V deklu kryjícím nádrž budou servisní dvířka pro manipulaci s čerpadly a pro přepínání okruhů vodovodních trubek pro zalévání trávníku. V případě období sucha, aby hladina vody v nádrži nebyla pod úrovní dostačující pro studánku Tsukubai, bude proto možné přepnutím okruhu doplnit vodu z kohoutku na terase. Lze tedy nádrž vyprazdňovat i doplňovat, aniž by se muselo manipulovat se zahradní hadicí a podobně.

Zavlažování trávníku

Pro automatické zavlažování trávníku jsem použil produkty firmy Gardena. Jde o digitální časovač, který sepne v nastavených intervalech, výklopný vodotrysk uprostřed trávníku, plastovou hadici a pár kolínek, odboček a podobně. Primární okruh zavlažování je vedený od kohoutu z terasy, sekundární okruh je vedený z nádržeMoje Hanko
<< zpět | pokračování >>

0

komentářů


Nový komentář

validace

* - povinné položky


Nastavení cookies